برزيل

 

 

جمهوري فدراتيو برزيل بزرگ‌ترين و پرجمعيّت‌ترين کشور آمريکاي جنوبي است. پايتخت آن برازيليا و زبان رسمي آن پرتغالي است. واحد پول برزيل رئال است و برابري آن در برابر ارزهاي رايج هر دلار معادل ۳.۸۶ رئال. برزيل که منطقه وسيعي را بين مرکز آمريکاي جنوبي و اقيانوس اطلس در بر مي‌گيرد، شرقي‌ترين کشور قاره آمريکاست و با کشورهاي اروگوئه، آرژانتين، پاراگوئه، بوليوي، پرو، کلمبيا، ونزوئلا، گويان، سورينام و گويان فرانسه هم‌مرز است. در حقيقت، برزيل به جز اکوادور و شيلي با تمامي ديگر کشورهاي آمريکاي جنوبي مرز مشترک دارد.برزيل داراي زمين‌هاي کشاورزي وسيع و جنگل‌هاي استوايي است؛ و با داشتن منابع طبيعي گسترده و نيروي کاري غني قدرتمندترين اقتصاد آمريکاي جنوبي است. برزيل مستعمره پرتغال بود و اين کشور تنها کشور قاره آمريکاست که مردم آن به زبان پرتغالي سخن مي‌گويند. برزيل کشوري چندمليتي است و جمعيت آن متشکل از نژادهاي اروپايي، سرخ‌پوستان آمريکا، آفريقائي و نيز آسيائي است. مذهب اصلي اين کشور کاتوليک کليساي رم است 

مساحت:

مساحت کشور برزيل ۸،۵۱۵،۷۶۷ کيلومتر مربع و از لحاظ وسعت پنجمين کشور جهان محسوب ميشود و خط ساحلي 7491 کيلومتر .

موقعيت ژئوپولتيک:

واقع در جنوب شرقي امريکا-بين کشورهاي گويان فرانسه سورنيام ونزوئلا لمبيا پرو بوليوي پاراگوئه آرژانتين - اوروگوئه و اقيانوس اطلس است.

 

شهرهاي مهم:

 

برزيل در رتبه پنجمين کشور جهان قرار دارد.

10 شهر برتر برزيل عبارتند از:

1:شهرهاي سائوپائولو Sao Paulo  

2:ريودوژانيرو Rio de Janeiro

3:سالوادور Salvador

4:برزيليا Brasilia

5:فورتالزا Fortaleza

6: بلو هوريزونتهBelo Horizonte

7:مانواس Manaus

8:کوريتيبا Curitiba

9:ريسيف  Recife

10:بلم Belem

شهر سائوپولو مرکز تجاري کشور است . بخشهاي شمالي و جنوبي کشور برزيل مرکز فعاليتهاي کسترده کشاورزي است.شهر برازيليا پايتخت و مرکز سياسي برزيل است.

تقسيمات کشوري:

برزيل يک فدراسيون است که از ۲۶ ايالت و يک منطقه فدرال تشکيل شده، که در مجموع ۲۷ واحد فدرال را تشکيل مي‌دهند.

تعداد ايالت ها :

26 ايالت و يک ناحيه فدرال

- ايالت ها:  ايالات هاي برزيل در نظام قانون‌گذاري، تامين اجتماعي دولتي و نظام مالياتي دولتي و امور اقتصادي از استقلال عمل بالايي برخوردارند. رهبري دولت هر ايالت را فرماندار در اختيار دارد که توسط آراي عمومي براي يک دوره چهار ساله انتخاب شده و هر ايالت داراي يک مجلس ايالتي است که اعضاي آن با راي مستقيم مردم انتخاب مي شوند. همچنين هر ايالت از يک نهاد قضايي ايالتي تحت عنوان ديوان ايالتي که بنوعي وظيفه قوه قضائيه در آن ايالات را عهده دار است برخوردار مي باشد.هر ايالت داراي شهرداري‌هاي خاص خود است که شهرداري‌ها نيز شوراي قانون‌گذاري و شهردار خاص خود را دارند، که داراي استقلال بوده و از دولت فدرال و دولت ايالتي نيز مستقل هستند. شهرداران نير همانند فرمانداران از طريق انتخابات و با راي مستقيم مردم انتخاب مي شود. يک شهرداري ممکن است چندين شهرک را نيز در بر بگيرد، اما اين شهرک‌ها فاقد دولتي مستقل هستند. قوه قضائيه در سطح ايالتي و فدرال در مناطق سازمان‌دهي يافته و «کومارکاس» ناميده مي‌شود. هر "کومارکاس" ممکن است شامل چندين شهرداري باشد.

تعداد شهرستان ها :

     5565

ايالت هاي برزيل :

 

رديف

ايالت

نام اصلي

کد

1

 اکري

Acre

AC

2

 آلاگواس

Alagoas

AL

3

 آماپا

Amapá

AP

4

 آمازوناس

Amazonas

AM

5

 باهيا

Bahia

BA

6

 سئارا

Ceará

CE

7

 اسپيريتو سانتو

Espírito Santo

ES

8

 گويياس

Goiás

GO

9

 مارانيائو

Maranhão

MA

10

 ماتو گروسو

Mato Grosso

MT

11

ماتو گروسو دو سول

Mato Grosso do Sul

MS

12

ميناس گرايس

Minas Gerais

MG

13

 پارا

Pará

PA

14

پارائيبا

Paraíba

PB

15

 پارانا

Paraná

PR

16

 پرنامبوکو

Pernambouco

PE

17

 پياوي

Piauí

PI

18

ريو دو ژانيرو

Rio de Janeiro

RJ

19

ريوگرانده دو نورتي

Rio Grande do Norte

RN

20

 ريوگرانده دو سول

Rio Grande do Sul

RS

21

روندونيا

Rondônia

RO

22

رورايما

Roraima

RR

23

 سانتا کاتارينا

Santa Catarina

SC

24

 سائوپائولو

São Paulo

SP

25

 سرژيپه

Sergipe

SE

26

 توکانتينس

Tocantins

TO

27

 منطقه فدرال

Distrito Federal Brasil

DF

 

جغرافيا و آب هوا:

عواملي چون اندازه و آب و هوا و منابع طبيعي غني اين کشور را متمايز کرده‌است. برزيل پنجمين کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهاي روسيه، کانادا، چين و آمريکا است؛ و در قاره آمريکا (شمالي و جنوبي) سومين کشور از لحاظ وسعت مي‌باشد. وسعت اين کشور ۸٫۵۱۱٫۹۶۵ کيلومتر است که ۵۵٫۴۵۵ کيلومتر آن را آب شامل مي‌شود.از ديگر ويژگي‌هاي جغرافيايي برزيل وجود رود آمازون در اين کشور است که بزرگترين و پرآب‌ترين رود دنيا و دومين رود طويل جهان است. اين رود به اقيانوس اطلس مي‌ريزد. تنوع آب و هوايي زيادي در برزيل وجود دارد.

خواه شما يک مسافر عادي به برزيل باشيد يا يک جهانگرد حرفه اي ، مردم برزيل از شما براي کاوش، سياحت و لذت بردن از مکان ها و تجارب گوناگوني که تنها در اين کشور يافت مي شود به گرمي استقبال مي نمايند. در برزيل شما از  روزهاي آفتابي بي پايان، شب هاي پر ستاره زيبا ، عبور از کنار  سواحل فوق العاده زيبا به طول 4655 مايل در کنار ترکيبي از آب هاي آبي زمرد گونه و سواحل ماسه اي سفيد و طلايي لذت خواهيد برد. بعنوان مثال، برخي از شهرهاي ساحلي  هيجان انگيز و جزيره هاي فوق العاده در سواحل ريودوژانيرو Rio de Janeiro (، سالوادور) Salvador فرناندو دي نورنها ) Fernando de Noronha ( و فلورياناپوليس) Florianópolis ( واقع شده اند. شهر برازيليا ) Brasília  در سال 1960 بنا شده و تنها شهر قرن بيستم مي باشد که در سايت سازمان ميراث جهاني يونسکو به ثبت  رسيده است. ساير مکانهاي تاريخي برزيل که ارزش ديدن را دارند عبارتند از اوروپرتو Ouro Preto (  اوليندا ) Olinda  و غيره... وجود پارک هاي بزرگ و بي شمار در اينکشور نشان از تعهد برزيل در حفظ تنوع يستي منحصر به فرد و باستاني اين کشور است. براي لذت بردن از مناظر، اصوات و طعم هاي فراموش نشدني حتما از مناطقي مانند آمازون   Amazoniaانتانال Pantanal (، جنگلهاي حاشيه اقيانوس آرام، آبشارهاي مهيجي مثل فوز دوايگواسو) Foz do Iguaçu (، سرتوا) Sertão درياچه ها، قله هاي کوه، تنگه ها و غارهاي شگفت انگيز ديدن نماييد. مردم برزيل همواره شاد  خونگرم و مهمان نوازند و از زندگي توام با آموزش ،کار و اوقات فراغت لذت مي برند

 

پرچم:

شامل يک دايره آبي است که نماد آسمان پر ستاره است و يک نوار خميده که بر روي آن شعار ملي نوشته شده است. هر يک از ستاره ها نماد يک ايالت برزيل بوده و ستاره تنها دربالاي دايره آبي نماد ناحيه فدرال و پايتخت کشور است. اين دايره آبي درون يک لوزي زرد قرار گرفته است که خود بر روي يک پس‌زمينه سبز ديده مي‌شود. رنگ سبز زمينه نمادي از جنگل ها و دشت هاي شاداب و انبوه اين کشور است که بيش از 40 درصد آن در کشور برزيل قرار گرفته است ،لوزي زرد رنگ ميان آن نماد ثروت برزيل در منابع طلا و دايره ميان آن و ستاره هايش نماد آسمان پر ستاره اين کشور است.. اين پرچم براي اولين بار در ۱۹ نوامبر ۱۸۸۹ به رسميت شناخته شد و به عنوان پرچم ملي ونشان ملي شناخته شد.شعار روي پرچم برزيل "Ordem e Progresso"که به "نظم و پيشرفت " ترجمه ميشود.

 

 

                 

تفاوت زمان با ايران :

به دليل وسعت و موقعيت جغرافيايي کشور برزيل، تفاوت زماني بخشهاي مختلف آن با مقياس بين المللي متفاوت است. ازاين رو ساعت کشور برزيل (پايتخت) 3 ساعت GMT است و با کشور ايران از لحاظ زماني هفت ساعت و  نيم اختلاف دارد.اين تفاوت زماني براي همه کشور به جز نواحي شمالي آن صادق است. ساعت نواحي شمالي 4 ساعت GMT است و با کشور ايران از لحاظ زماني هشت ساعت و نيم اختلاف دارند.

 

 

واحد پول برزيل:

رئال يا رآل با علامت R$ : BRL ، پول رايج درکشور برزيل است . هر رئال به 100 سنتاوو Centavos تقسيم مي شود.    ​​​​​

 

 

 

 

تنوع غذايي:

رستورا نهاي ريو، انواع مختلفي دارند که بهتر است پيش از انتخاب جايي براي غذا خوردن، آ نها را بشناسيد. چوپرياس، به رستورا ن هايي مي گويند که غذا و نوشيدني معمولي دارند. کيفيت رستوران هاي بوتکينس بهتر است و معمولاً زودتر از ساير رستوران ها شروع به کار مي کنند. دکه هاي اغذيه فروشي نيز با غذاهاي مختلف، در  تمام سطح شهر وجود دارند.

Feijoada - اگر اهل امتحان کردن غذاهاي  محلي هستيد، معروف ترين غذاي برزيل را فراموش نکنيد! ريو يکي از بهترين شهرها براي  خوردن فيژوآدا، خورش لوبياي سياه و گوشت است که همراه با برنج، سبزيجات و پرتقال سرو مي کنند. فيژوآدا اصيل ترين غذايي است که در اين مناطق پيدا مي شود و سفر  به ريو، صرفا به خاطر فيژوآدا ارزش آن را دارد. و البته در شهرهاي مختلف مردم برزيل معمولا همراه با اين غذا از Picadinho که نيز استفاده مي کنند. نوعي  خوراک است که با گوشت و حبوبات تهيه شده وهمراه با برنج مصرف مي شود. برزيل ميوه هاي عجيب وغريب و درنتيجه، آب ميوه هاي عجيب وغريب زيادي دارد. آگوادکوکو Agua de Coco آب نارگيل و کالدودکانا Caldo de Cana آب نيشکر از آن  جيزهايي است که حتماً بايد در سفر به ريو امتحان کنيد. آسايي Açai ،  ميوه ي معروف برزيلي است که داخل آن بنفش است و آبميوه و بستني اش طرفداران زيادي دارد.

Caipirinha - نوعي نوشيدني ملي در کشور برزيل است که جايگاه ويژه اي در رژيم غذايي مردم اين کشور دارد. آنها با استفاده از ترکيب عصاره ي ساقه ي نيشکر، آب، و برخي ميوه ها مانند ليمو يا توت فرنگي، نوشيدني مخصوصي را تهيه م مي کنند که خاص کشور برزيل است. آنها اين نوشيدني را در فصول گرم سال،ديگر نوشيدني هايي که در کشور برزيل تهيه ميشود و از طرفداران بسياري هم برخوردار است ميتوان به آب انواع ميوه هايي که در برزيل رشد ميکنند، شيره ي  نيشکر، Batidas  با له کردن انواع ميوه ها و بدست آوردن عصاره ي آ نها اين نوشيدني بسيار لذيذ را تهيه ميکنند، Guaraná که از دانه هاي گوآرانا Guaraná  تهيه شده و يکي از نوشيدني هاي کافئين دار محسوب مي شود. علاوه بر فوتبالِ برزيل که در دنيا  بي نظير و مشهور است، قهوه ي اينکشور نيز از محبوبيت و شهرت بسياري  در سراسر جهان برخوردار است. برزيلي ها براي اولين بار، در سال ۱۷۲۷ ميلادي،اولين دانه هاي قهوه را از کشور فرانسه  وارد خاک کشور خود ساخته و با کاشت و پرورش آن، اکنون به يکي از بزرگترين توليد کنندگان و برترين صادرکنندگان قهوه در جهان تبديل شده اند.